28 Nisan 2010 Çarşamba

Doğum sonrası cinsel ilişki acı verir mi?Cevap: Evet.
Doğum yapan kadınların çoğunda cinsel ilişkiye dair bir endişe olduğunu tahmin ediyorum. Haksız da sayılmayız. Normal doğum yapanların tedirginliği zaten anlaşılır nedenlere dayanıyor. Sezeryan doğum yapanlar da karın kaslarının işlememesinden, yara yerinin ağrımasından, hassaslaşan vajina duvarlarından ve sair sebeplerden dolayı cinsellikten çekinebilirler.
Öncelikle bu konuda genel bir bilgi sahibi olursak, içimiz nispeten rahatlayabilir:
 • Doğumdan sonra cinsel ilişki ilk başlarda ağrıya sebep olabilir, acı verebilir.
 • Bunun nedeni oströjen ve/veya süt yapımında  büyük rol oynayan prolaktin hormonunlarındaki artış nedeniyle vajina mukozasının esnekliğinin azalması, vajina derisinde incelme ve sair nedenlerle vajinal kuruluk oluşmasıymış.
 • Ayrıca emziren kadınlarda emzirme dönemi boyunca yüksek prolaktin etkisiyle yumurtalıklardan normalde salınan ve cinsellikte rol oynayan estrojen ve androjen hormonları baskılanmakta ve böylece emziren annelerin çoğunda libido azalmaktaymış. Cinsel isteksizlik yaşayan kadınlar, uyarılma sorunu da yaşadıkları için vajinal bölgede yeterli ıslanma oluşmuyormuş.
 • Belki de en önemli neden ise ruhsal ve fiziksel yorgunluktur. Hem annelik kimliği hem de kendini başka bir canlının 7/24 bakımına adamak alışılması gereken bir süreç ve insandan bir hayli enerji çalıyor. Bebeğin bakım ihtiyaçları azaldıkça, uykusu düzene girdikçe ve anne, eş olmak ile annelik kimliğini bağdaştırmayı öğrendikçe cinsel aktivitenin de normale dönmesi beklenir.
 • Sonuç olarak  doğum sonrası cinsel birliktelik sırasında vajinal ıslanma ve vajinal açılma, doğum öncesine göre daha uzun sürede gerçekleşebilir.
Sonuç olarak:
 • Doğumdan sonra oluşan, cinsel ilişkide ağrıya ağrılı cinsel birleşme (diasparoni) denmekteymiş.
 • Normal doğum sonrası disparoni şikayeti daha sık görülmekteymiş. Tecrübeme dayanarak sezeryan sonrası da ağrı hissi olduğunu söyleyebilirim.
 • İlk 4-5 sefer daha fazla ağrı hissi olurken, bu acı gitgide azalmakta ve 6. ay civarında tamamen yok olmaktadır.
 • Yine teknik bilgi vermeden geçmeyelim: Doğumdan sonraki 6. ayda da devam eden ağrılı cinsel ilişki görülme sıklığı normal ve vajinal yırtık olmaksızın doğuranlar ile sezaryan ameliyatı ile doğuranlarda yüzde 3-4 iken, ileri düzeyde vajinal yırtık veya kesi ile doğum yapanlarda yüzde 11-14 olarak bulunmuşmuş. Ancak yine de ağrının 1 seneyi geçmemesi beklenir.
 • Yapılan araştırmalara göre çiftlerin doğumdan 6 ay sonra cinsel aktivite miktarı ayda 1 veya 2 olarak bulunmuş.
Dolayısıyla herkesin aynı sorunları yaşadığını düşünerek kendimizi mutlu edebiliriz :)
Çözümümüze gelince: İlişkiyi kolaylaştırmak için kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir.

İşte benim önerim: Durex Kayganlaştırıcı Jel

Ağrının temel sebebi kuruluk, kuruluğun çözümü de kayganlaştırıcı jel. Internet üzerinden kapınıza kadar sipariş verebileceğiniz gibi, günlük alışverişinizi yaptığınız Migros gibi marketlerde de bulabilmeniz mümkün.

13 yorum:

 1. Super bir bilgi. Bende acayip kesik oldu. Normak dogum du. Sanirim benim hormanlar ters sekilde uyarildi, ben hamileliktekinden daha da istekli bir hale gelmisdim.

  YanıtlaSil
 2. Ben de normal dogurdum..epizyo da yapıldı..4. ayda feci bir acı ile geri püskürtmüştüm zavallı eşimi :)
  Kendimize gelmemiz 6. aydır..ve evet jel bir dosttur :)

  YanıtlaSil
 3. Bu yazıya yorum geleceğini hiç sanmıyordum. Malum anne bloglarında cinsellikten hiç bahsedilmiyor :)

  YanıtlaSil
 4. anneler kapali kutu :)) Boyle konulara girmiyorlar sanirsam :))

  YanıtlaSil
 5. http://www.nurturia.com.tr/bugulog/people/tiara

  yazının altında iki üç yorum var ama özel mesajla onlarca kadın bana bir şeyler sordu. türk kadını cinsellikten utanıyor o yüzden daha çok cinsel sorun yaşıyor. ah bir rahatlayabilseler şu konuda..benim de işim azalırdı hem :}

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cinsellikten utananlar sanırım daha çok şehirli kadınlar.
   Anadolu'da kadınlar kendi aralarında fıkır fıkır konuştukları gibi oradaki doktor arkadaşların anlattıklarına göre bizim tahminimizden çok daha renkli cinsel hayatları varmış.
   Biz de İstanbul'dan taşınıyoruz yakın zamanda :)

   Sil
 6. merhabalar,öncelikle bu güzel blog için tebrik ederimsizi,bende bir blogger sahibiyim bloğum genelde sağlık üzerine ve pr4 seviyesinde günlük hiti sizinki kadar,ve sizinle karşılıklı linkk değişimi yapmak isterim.eğer ilgilenirseniz lütfen bloğumu ziyaret edip herhangi bir konuyailetişim bilgilerinizi bırakın irtibata geçelim. benim bloğum eyeportal.blogspot.com iyi günler dilerim.

  YanıtlaSil
 7. Bravo diyorum. Bir ben miyim diye baktım ve evet hiç de yalnız değilmişim ve evet jel gerçekten harika bir çözüm.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Meğer istisnasız herkeste oluyormuş :)

   Sil
 8. Merhaba, bende doğum yapalı bugün 12. Günüm ve çok az ağrıların var ve eşimle beraber olmak istiyorum. Artık dayanamıyorum acaba bi sıkıntı yaşar miyiz ? Sizlere sormak istedim kızlar. Şimdiden çoook teşekkür ederim....

  YanıtlaSil
 9. Merhaba, bende doğum yapalı bugün 12. Günüm ve çok az ağrıların var ve eşimle beraber olmak istiyorum. Artık dayanamıyorum acaba bi sıkıntı yaşar miyiz ? Sizlere sormak istedim kızlar. Şimdiden çoook teşekkür ederim....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğumdam sonra 40 gün birliktelik olmaz.. Hem dinen hem sağlık açısından.. Benim doktorum 2 ay sonra serbestlik verdi.

   Sil
  2. Doğumdam sonra 40 gün birliktelik olmaz.. Hem dinen hem sağlık açısından.. Benim doktorum 2 ay sonra serbestlik verdi.

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Bu gadget'ta bir hata oluştu

Instagram

Instagram

Twitt'le

Bu gadget'ta bir hata oluştu

Translate

E-posta Yoluyla Takip Etmek İçin:

İstatistiklerim


View My Stats