1 Temmuz 2011 Cuma

Küçük çocukla denizde nasıl yüzülür?


Cevap: Basit bir kolluk yeterlidir.

Bu sene tatile çıktığımızda kızım 20. ayının sonundaydı. 

Denize ilk girişimizde kızımın soğuk sudan ürkememesi için kullanmak üzere "wetsuit" denilen dalgıç kıyafetlerinden almıştık (Geçen seneki tatilimizde Konfidence marka bebek kıyafeti kullanmıştık). Yurtdışından sipariş vermekte gecikince Türkiye'de bir tek Decathlon mağazasında bulabildik. Tripod marka bu kıyafetin 1,5-2 yaş için olanını aldık. Zira kıyafet bol gelirse içine su alır ve hiçbir esprisi kalmaz; kıyafetin bebeğin üzerine tam olarak oturması gerekiyor. Çok da pahalı değildi, denemeden almıştık ve tatile çıktığımızda gördük ki kıyafet kızıma çok dar geliyor. Bir kolunu kıyafete sokunca, diğerini sokamadık. O kadar dardı yani...

Şuna benzer bir model almıştık.

Soğuktan koruyucu balık adam kıyafetimiz (wetsuit) olmayınca biz de tatilin ilk günü, geçen seneki gibi kızımı bebek simidiyle suya soktuk. İlk gün için uygun bir tercihti. Çünkü kızım kışın gittiğimiz termal tatilinde havuza girmiş olmasına rağmen, havuzda veya denizde yüzmekten ürktü. Biz de kendisini zorlamadık ve simidinin içine oturtunca nispeten rahatladı, yavaş yavaş suya alıştı.

Simidin altından sarkan bir bacak ve bir kırmızı ahtapot :) Kızımın havuz arkadaşı, tüm çocukların ilgisini çekmeyi başardı.

Kızım suya alışınca bu sefer de tek başına yüzebilir mi diye denemelere başladık. Tatile çıkmadan önce yine Decathlon mağazasından Nabaiji marka bir yüzme yeleği almıştık. Can yeleğine benzer bu yelek bebeği su üstünde tutmaya yarıyordu. En küçük boyu 2-3 yaş içindi, biz de onu almıştık. Ama bu sefer de yelek kızıma büyük geldi. Koltukaltlarından yukarıya doğru çıktı ve kızımın kafası yeleğin içine gömüldü.
Ayrıca yelek kızımı yukarı doğru kaldırdığından dengesini kaybetmesine neden oluyordu. Çocuk sürekli aniden sırtüstü dönüveriyor ve sonuç olarak korkuyordu. Oysa yüzmeye de çok hevesliydi! Belki vücuduna tam olarak otursaydı işe yarayabilirdi ama sonuç olarak bu yeleği de kaldırıp attık.

Kızımın yüzmeye hevesi yüzünden belli oluyor mu?

Ama kızım ters döndükçe korkuyordu :(


En sonunda tatilin üçüncü günü bildiğimiz kolluklardan bir tane aldık, kızımın kollarına taktık. Kızımın sevinci görülmeye değerdi. Suya girer girmez kendi kendine yüzmeye başladı. Ayaklarını çırpa çırpa tüm havuzu tavaf etti durdu, sudan çıkmak bilmedi. Bizim yanında durmamızı bile istemiyordu. Etrafındaki çocuklardan görünce havuzun kenarına çıkıp, havuza atlamaya başladı. Oysa kızım da her çocuk gibi yüzüne su gelmesinden, banyoda kafasından aşağı su dökülmesinden hiç hoşlanmıyor. Ama havuza atlayıp suya gömülürken ve bol bol su yutup havasız kalırken oldukça eğlendi. Ha, bir de, bu arada 1-2-3 diyerek üçe kadar saymayı da öğrendi. İşte yaşayarak öğrenmek buna denir :)

Kızım arkasına bakmadan gidiyor, poposunda motor var gibi :)

Surattaki gülümser ifade görülebiliyor mu? :)

Biraz daha uğraşsaydık belki serbest stil bile öğretebilirdik :)

Sonuç: Normal hayatında vücudunu kontrol edebilen çocuk suyun içinde de kontrol edebiliyor. Geçen seneki tatilimizdeki gibi abidik gubidik şeylerle uğraşmaya gerek yokmuş. En iyisi bildiğimiz kolluklarmış. Yıllardır denenmiş, onaylanmış. Tak bir kolluk, bırak bebeğini suya. O yüzsün, eğlensin; sen de keyfine bak :)

8 yorum:

 1. cok eglenceli bir yaziydi :) kolluk not alindi, tesekkurler :)

  YanıtlaSil
 2. Bende düşünüyordum kolluk mu alsam diye demek ki alıyorum sağolasın :)

  YanıtlaSil
 3. @ Benden Bizden: Teşekkür ederim :)

  @ Ülkü: Kesinlikle kolluk! :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. altındaki mayo mu bez mi?

   Sil
  2. Havuzda Huggies Little Swimmer bez kullandım. Tuvalet eğitimi olsa bile çocuklar yüzerken fazla su yuttuklarından çişlerini kaçırabildikleri gibi aşırı tuz veya klordan ishal de olabiliyorlar. Hazır bezin içine sığabildiği sürece havuza bezsiz sokmayı düşünmüyorum.

   Sil
 4. Ben de nabalji yüzme yeleği düşünüyordum, kizinizin fotoğraflarını görünce kafam karıştı. Tatile çıkacağımız zaman kızım 18 aylık olacak kolluk uygun olur mu ki bilemedim. Yine de faydalı bir yazı teşekkürler ��

  YanıtlaSil
 5. Hay Allah razı olsun. Yelek aramaktan, araştırma yapmaktan bir hal oldum. Kolluk çok soru işareti yaratıyordu kafamda. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 6. Kollukla çocuğunuzu yüzdürecekseniz asla yanından ayrılmayın. Kolluk aniden çıkabilir veya havası inebilir. Bizim başımıza geldi. Bilginize

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Instagram

Instagram

Twitt'le

Translate

E-posta Yoluyla Takip Etmek İçin:

İstatistiklerim


View My Stats