17 Haziran 2011 Cuma

Yürüyebilen bebekle yaz tatili rahat geçer mi? Cornelia Diamond Golf Resort & Spa
Cevap: Resimde de gördüğünüz gibi çok rahat geçer. El-göz koordinasyonu artık gelişmiş olan bebek kumda oynarken anne de rahat rahat gazetesini okur, ayranını içer :)

Bu sene tarih 6 Haziran, kızım 20. ayının sonunda ve biz Antalya, Belek'te Cornelia Diamond Golf Resort & Spa'dayız. Otelin isminin hikayesine de bayıldım, blogumun ana temasıyla uyumlu:
Cornelia, İ.Ö. 100. yy’da, Roma’nın efsanevi halk kahramanı Scipio Africanus’un kızı olarak dünyaya gelmiştir. İyi ve asil bir aileden olan kuzeni Tiberius Sempronius Gracchus ile evlenmiş ve 12 çocuk dünyaya getirmiş, ancak 3 çocuğu yetişkin yaşlarına erişebilmiştir.
Kocasının ölümünden sonra genç bir dul olmasına ve Mısır Kralı VIII. Ptolemy’den evlenme teklifi almasına rağmen bu teklifi reddeder ve hayatını 3 çocuğunu Roma geleneklerine göre, en yüksek standartlarda, asil bir şekilde yetiştirmeye adar. Diğer Romalı kadınlar mücevherlerini göstererek övünürken; Cornelia, çocuklarına ‘mücevherlerim’ diyerek övünmüştür.
Ölümünden sonra, “Gracchi’lerin annesi Cornelia” olarak adlandırılan bir büstü yapılmıştır. Cornelia, Roma’nın büyüklüğünü sembolize eden asil kadınların en iyi örneği olması nedeniyle, Roma döneminde olduğu kadar günümüzde de asil kadın tiplemesinin sembolü olarak kabul görmektedir.

Otel tek kelimeyle muhteşem. Yeni inşa edilmiş, mimarisi harika.

Özel havuzlu villalar elbette farklı fiyatlandırılıyor. Ama kötü tarafı, biz otel odamızdan villada güneşlenenleri ya da havuza girenleri izleyebiliyorduk.


Otel Antalya şehir merkezine 45 km, Antalya Havalimanı’na ise 35 km uzaklıkta. 200.000 m² alanda konumlanmış ve çam ağaçları arasında. Ayrıca seçim yaparken özellikle dikkat ediyoruz: Denizi mavi bayraklı. Sahili de ince kumlardan oluşuyor.

Odamızda bizi meyve tabağı ve bir şişe şarapla karşıladılar.
Dikatinizi çekererim: İplikler iğnelere geçmiş :)
Banyo malzemeleri vs özel yapım kutularda sunulmuştu.

Otel odası da son derece genişti. 2 kapılı 2 adet gömme dolap vardı. Bir duş ve bir küvet mevcuttu ama sadece bir tek ahize olduğundan aynı anda hem küvette hem de duşta yıkanmak mümkün olmuyordu. Klozet ve lavabo, banyonun dışındaydı. Otelin dış mimarisi kadar iç mimarisi de çok farklıydı:

Küvetin hemen yanında duş vardı. Yerde hiçbir yükselti olmamasına karşın, banyodaki su kapıdan dışarı çıkmıyordu. Sanırım banyo tabanı eğimliydi. Küvetin hemen yanındaki pencere ise yataklara doğru bakıyor.

Lavabo banyonun dışında, giriş kapısının hemen yanındaydı. Dolayısıyla banyo ya da tuvalettekileri rahatsız etmeden lavaboyu kullanmak mümkün olabiliyodu.

Odada iki yatak, bir bebek yatağı, bir üçlü koltuk, bir yazı masası, bir şifonyer vardı. Yine de dolaşmak için bayağı geniş alan kalıyordu. Yerler halı kaplıydı.

Şikayetlerimiz
Otel fiyatına göre son derece lükstü, tek memnun kalmadığımız nokta restoran ve servis kalitesiydi. Geçen seneki tatilimizle kıyaslanınca: Geçen sene ana restoranda 3-4 farklı bölüm vardı. Çocuklu aileler bir bölümde, genç çiftler loş ışıklı modern bölümde, yaşlı çiftler eskitilmiş mobilyalı bölümde oturuyorlardı ve kimse kimseyi rahatsız etmiyordu. Bu otelde ise çok büyük tek bir ana restoran ve restoranın ortasında çocuklar için ayrılmış bir bölüm vardı. Çocukları o bölümde kim tutabilir? Hepsi ortalıkta koşturuyordu. Çocuklar için ayrılan büfeden ben asla yararlanmadım çünkü büfede: Hamburger, patates kızartması, pastalar vs vardı. Diyet bölümünde de çok fazla çeşit yoktu. Yanında 1 yaşından küçük bebeği olan anne için çok fazla alternatif yoktu ne yazık ki. Camekanlı balkon bölümü sıcak, serin olan iç bölüm ise bol yemek kokuluydu. Odaya çıktığımızda kıyafetlerimize yemek kokusu sinmiş olduğunu görüyorduk. Bir de günün belli saatlerinde mesela akşam 4 ila 7 arasında otelde açık restoran kalmıyordu. Oda servisi ise ücretsizdi. O saatler arasında yemeğe yetişemediysek (kızım bazen 13.00-16.00 arasında uyudu), odadan dışarı çıkamıyor, mecbur oda servisini bekliyorduk. 2-3 çeşit yemek vardı. Çorbaları güzeldi ama et yemekleri çocuk için hiç uygun değildi (bol yağlı, soslu, kızartılmış, çok pişip kurumuş vs). Oysa geçen seneki tatilimizde günün her saati açık bir restoran bulmak mümkündü. Bence oda servisi yerine küçük bir restoranı açık bırakmak daha akla uygun, hem müşteri hem de otel açısıdan.

Ana restorandan memnun kalmayınca a'la carte restoranları denemeye karar verdik. Bu restoranlara gitmek için telefonla 19.00-20.30 saatleri arasında rezervasyon yaptırmak gerekiyor. (Oysa geçen seneki tatilimizde misafir ilişkileri bölümünden rezervasyon yaptırılabiliyordu). Ama herkes bizim gibi düşünmüş olacak ki 19.05 itibariyle tüm restoranlar dolmuş oluyordu. Sadece bir defa yer bulabildiğimiz Türk-Osmanlı mutfağını denedik. Yemekler fena değildi. Ama çok iyiydi diyemiyorum. Geçen sene gittiğimiz otel gözümüzde tüttü bu konuda. Restoranın atmosferi güzeldi, fasıl ekibi vardı.

Bir de servis sorunu: Masanıza 20 kişi gelip "Hoşgeldiniz, ne arzu edersiniz?" diye soruyor, sonra bir bardak su için 20 dakika beklemeniz gerekiyordu. Lobi vs gibi yerlerdeki servis elemanları ya stajyerlerden ya da iş konusunda tecrübesiz yerel halktan oluşuyordu. Restoran bölümünde kimin hangi masaya ne servis edeceği konusunda karışıklık vardı. Hiçbir otel elamanı, olmayan şeyleri söylemiyordu. Mesela a'la carte restoranda menüdeki fıstıklı kebabı istedim. Özellikle de "Var mı?" diye sordum. Var dediler ama yerken gördüm ki, bana normal Adana kebap servis edilmiş. Dondurma arabasında muzlu dondurma afişi var, turist bir bayan muzlu istedi ama servis elemanı vanilyalı koydu. Bayan gittikten sonra "Muzlu istemişti, siz vanilyalı koydunuz" dedim. "Muzlu yok ki zaten" diye cevap verdi. Nedense aklına muzlu dondurma yazan etiketi araba vitrininden çıkarmak gelmedi. "Her gün kapınıza 3 gazete bırakılacak" dediler. İlk 3 gün bırakıldı. Sonrasında gazeteler teke düştü. Hayır, 3 gazete derdinde değiliz de, niye öyle sölüyorsunuz baştan o zaman? Otelde profesyonel fotoğraf çektirdik. Odamızdaki televizyona "Fotoğraflarınız resepsiyona bırakıldı" diye not düştü. Gidip sorduk, bulamadılar. 3 gün sonra otelden ayrıldık. Hala ses seda yok fotoğraflarla ilgili. Odadaki televizyona not düşecek teknoloji var fakat takibini yapacak eleman yok. Ama dedim ya, otel çok yeni. Gelecek yıllarda servis de yerine oturur muhakkak.

Ve son şikayetimiz dükkanlardaki fiyatlar: Yanımıza kızım için kova almamıştık, otelden alırız diye düşünmüştük. Bir kova ve içindeki oyuncaklar için 20 Euro istediler. Arabamıza binip yakındaki DİA'ya gittik ve 5 TL ödeyip bir kova ve kum oyuncakları satın aldık. Aynı paraya 10 tane alabilirdim yani :) Profesyonel otel fotoğrafçıları da tek bir kare için 15 TL istiyorlardı.


Otelde en çok kahvaltı menüsünü beğendim.

Otelde bir de "Çocuk Dünyası" dedikleri bir bölge var. Cep sineması, uyku ve hobi odası, snack bar, çarpışan otomobiller, atlı karınca ve trenden oluşan mini bir lunapark, su parkı, kaydıraklar ve macera labirenti içeren, 4.000 m²’lik bir alan. Akşam yemeğinden sonra ise çocuklar için, kapalı bir alanda mini disko yapılıyordu.

 0-3 yaş gurubu için: Bebek Kulübü, mama hazırlamak için gerekli mutfak donanımına sahipti. Ebeveynlerin, aktivite boyunca bebekleri ile kalmaları gerekmekteymiş ve bebek bakıcısı için de bir gün önceden haber vermek gerekiyormuş.


4-5 yaş grubu için: Bu yaş grubu için eğitici, eğlendirici aktiviteler, el işleri ve havuz oyunları yapılıyormuş.


6-8 yaş grubu: Bu yaş grubuna uygun her türlü spor, yüzme, el işleri, sinema, t-shirt boyama gibi aktiviteler mevcutmuş.
9-13 yaş grubu: Animatörler eşliğinde, yetişkinlerin otelden yararlandığı bütün aktivitelerden onların da yararlanmasını sağlanıyormuş.


14-17 yaş gurubu: Bu gurubun diğer gençlerle tanışıp, aktivitelere katılmaları için, animatörler eşliğinde belirlenen buluşma noktalarında toplanıp, gün boyunca eğlenmeleri amaçlanıyormuş.

Biz kızımdan ayrı kalmayı sevmediğimiz için elbette Bebek Kulübü'nden filan yararlanmadık. Sadece bir kere içeri girip oyuncaklarla oynadık. Ama çocuk kulübü kapsamında kalan trene bindik, üstü kısmen örtülü (gölgeli) diz boyunda çocuk havuzuna girdik. Diğer çocuklar da çocuk havuzu kaydıraklarında deli gibi oynuyorlardı. Mini disko ise akşam yemeğinden hemen sonra uyuyan kızım için çok geç bir saatteydi. Görsün isterdim ama bu sene mini diskoya yetişemedik :(


Üstü tenteli çocuk havuzu ve çocuk kaydırakları

Otelin ana binası denize çok uzak. Öyle "Gazeteleri odada unutmuşum gidip alayım" denilebilecek yakınlıkta değil. Bu nedenle kızım tek uyku uyuduğu için sevindim, daha küçük olup daha fazla uyku uyusaydı zorlanabilirdim. Ayrıca sanırım yine aynı nedenle, havuz kenarında açık restoranı olan, gördüğüm ilk otel. Bu restoranda açık büfe salata, kızartma ve meyveler ile menüdeki 1-2 parça yiyecek servis ediliyor. Pizza ve hamburgerini çok beğendik biz.


Otelde kaç adet havuz olduğunu söyleyemeyeceğim çünkü otelin hemen hemen yarısı havuzdu zaten. Çok büyük, uzun havuzlar yapmışlar. Aşağı yukarı 4 adet genel havuz var diyeyim. Su kaydıraklarına ait havuzlar var. Kapalı havuz, kapalı çocuk havuzu ve 2 adet jakuzi var. Hamam ve sauna ise spa kapsamında ve ücretli. Otelde ayrıca her akşam amfitiyatroda dans gösterileri vardı. 2 akşam açık hava diskosu, 2 akşam da canlı müziğe denk geldik.

Kızımla durumu nasıl idare ettiğimize gelince: Artık kızım tek uyku uyuyor. Sabah kahvaltıyı takiben havuza indik, 11'den sonra kapalı havuza geçtik ve duş alıp uyuduk. Meyve öğününü havuz başında karpuzla aldık. Uyanıp öğlen yemeği yedik. Uyanma saatine göre ya kapalı havuza, ya da denize gittik. Jakuziye girdik ya da kumla oynadık. Ara öğünümüzde ya gözleme ya da yine meyve yedik. Akşam yine duş alıp, yemeğe gidip uyuduk. Öğlen uykusunda ya kızımın yanında kaldım, ya da eşimi kızımın yanında bırakıp yapmak istediklerimi yapmaya gittim. Akşam da ayfondaki (I-phone) bir programı kullandık. Bir tür bebek telsizi olan bu program, bebek ağlamaya başlayınca kaydedilen diğer telefon numarasını arıyordu. Kızımı portatif yatakta uyuttuktan sonra telefonu başına bırakıp çıktık. Dışarıda başbaşa yemek yedik, diskoya gittik, müzik dinledik vs. 

Sonuç: Çocukla tatile gitmek bir takım işidir. Bir takım olarak hareket ederseniz çocukla tatile gitmek dinlendirici ve aile bağlarını güçlendiricidir. Ayrıca her tatilde olduğu gibi bu tatilde de kızım gelişimsel bir atak yaptı. 21. ayında konuşmaya başladı. Bildiğin 5-6 kelimelik cümleler kuruyor. "Artık, bile, galiba" gibi ifadeleri yerinde kullanıyor. "dahi" anlamına gelen -de, -da eklerini yerinde kullanıyor. İyelik eklerini kullanıyor. Benim, senin demesini biliyordu. Bununla birlikte "geldim, gelsin, geleceğim, geleceksin, geliyorum, geliyorsun" diyebiliyor. Yavaş yavaş şarkı söylüyordu, kendisini aştı. "Ah kalbim ben senden çok çektim, dedisin dedisin" nakaratını tam doğru bestesiyle söyleyebiliyor :) "Albino tavşan" demesini öğrendi :) Kızım, tam dik olan basamaklara tırmanamıyordu. Şimdi 90 derece eğimli merdivenlere tımanabiliyor. Ayrıca kolluklarla tamamen bağımsız olarak yüzebiliyor. Bir haftada daha ne olabilirdi ki? Bu tatil hem bize, hem de kızıma çok yaradı.

Not: Gelişim atağı gözlemimde yanılmadığıma emindim. Nihayet biri beni doğruladı :) İşte Almina ve annesi, onun da tatil sonrası bir gelişim atağı göstererek kendisini şaşırtmaya devam ettiğini söylüyor.

16 yorum:

 1. Bravo diyorum. Tatili çok güzel, yeterince açıklayıcı ve ayrıntılı anlatmışsın. Tatile çıkmayacağımız halde hepsini bir solukta okudum.

  YanıtlaSil
 2. Biz bu sene Çeşme'de ev kiraladık, annem, teyzem, kuzenim, onun eşi toplamda çocuklarla 8 kişiyiz. Bu kadar kalabalık gitmemizin sebebi çocuğu anneye satabilmek ama şimdi şimdi düşünüyorum da otel ortamında olsak yemek bulma problemi olmayacaktı. Şimdi Begüm'ün her öğünü için eve geri dönmemiz gerekecek! Bu sene bakalım nasıl bir deneyim olacak bizim için. Güzel de olabilir fiyasko da:)))

  YanıtlaSil
 3. cok guzel anlatmissin, kucuk hanimin performansina cok sevindim, tatil cok yaramis ona belli ki! otel icinse "ah amara ah" diyorum :))

  YanıtlaSil
 4. Tatilll.... Cocukla guzel gecer bencede artik 10 aylik oldu benim ufaklik ama herseyden onemlisi bizi tatile goturecek bir baba :))

  YanıtlaSil
 5. @ dağlar kızı: Profilindeki tanıtım yazısını ben de yazmış olabilirdim :) Çok ortak yönümüz var sanırım. Seninle ve kızıl afetinle tanıştığımıza çok sevindim.

  @ MISSRED: Kalabalık aile ile tatil yapmayı ne kadar çok isterdim! En dinlendirici tatil böyle olru sanırım. Hem arkadaşı hem de kendisini şımartacak anneannesi olacak Begüm'ün, harika bir tatil olacak onun açısından. Ayrıca yemek zamanı bulunduğunuz yerde de atıştıracak bir şeyler olur muhakkak. Yanınızda meyve de götürebilirsiniz. Hem eve gittiğinizde, sizin için Begüm'ün yemeğini hazırlamış biri olacaktır muhakkak. İşbölümü yaparsanız, 4 kadın-2 erkek, çocuklu olduğunuzun farkına bile varmazsınız eminim.

  @ Benden Bizden: Hakikaten Amara'nın yemeklerini ve servis kalitesini mumla aradık resmen.

  @ Taze Anne: En önemlisi BABA zaten. Babamız bizim tur operatörümüz. Ne kadar yol gidip, nerede mola verip ne yiyeceğimize, hangi otelde kalıp, nerelere çevre gezileri yapacağımıza hep baba karar veriyor. Baba olmadan tatile çıkılmaz :)

  YanıtlaSil
 6. o ayfon uygulamasını istiyorum!
  çok kafama yattı adını verir misin?
  geçen sene aynı otelde demir akşam yemeğine kadar uyanık kalamadığı için hep oda servisi yapmıştık üzüldüm bak şimdi
  Kızının konuşmalara bayıldımdarsı başımıza :)

  YanıtlaSil
 7. Sonuç kısmına katılıyorum :)

  YanıtlaSil
 8. "Çocukla tatile gitmek bir takım işidir." cümlesinde "işte bu" dedim, çünkü pek çok kişi çocukla tatilin zorluğundan ve yoruculuğundan yakınıyor ama bence öyle değil, biz de bu yaz 12 aylık oğlumuzla ilk tatilimize çıktık ve çok keyifliydi..e bunda babamızın payı büyük!

  YanıtlaSil
 9. @ MeraklıCüce: Programın adı: Baby Monitor & Alarm 2.0, adresi de: www.babymonitoralarm.com. Umarım sizin de işinize yarar. Konuşmaya başlayınca da 1-2 dakika sussun diye gözünün içine bakıyorsun, merak etme :)

  @ thalassapolis: Tatilin gelişim atağı sağladığı konusunda yanılmadığımı biliyordum zaten; çok sevindim bunu duyduğuma...

  @ anne büyürken: Baba eğer bebek bakımında sorumluluk almıyorsa ne evde, ne de tatilde dinlenmek mümkün olamaz. Niye evlendik ki biz? Bir takım olunca hayatın yükünü sırtlamak daha kolay oluyor diye, değil mi? :)

  YanıtlaSil
 10. Almşna'ya da yazdım. Gecen yaz cıkamadıgımız gibi bu yaz da deniz planımızı erteledik..vallahi bizim tatilimiz benim işim için babasının omere bakacagı iznini öyle kullanacağı 2 haftalık İtalya ziyareti nedeniyle, bir baska bahara kaldı.. Gelişim ataklarını deniz kumu görünce Bir kez daha üzüldüm.. Belki o da deniz tatili değil ama italyada babasıyla yaşarken gelişim atağı geçirir??

  YanıtlaSil
 11. @ ECOS: Kesinlikle geçirir. Tatil, tatildir. Londra tatilimizi de yazmıştım daha önce. Londra'dan da tamamen farklı bir Kontes ile döndük. Eminim siz de İtalya'dan bambaşka bir Ömer'le döneceksiniz ve bu yeni Ömer'e bayılacaksınız :)

  YanıtlaSil
 12. Harika bir tatil yazısı olmuş... Bloğumda link vermek isterim.

  YanıtlaSil
 13. Değerli Misafirimiz ;

  Blogunuzda tesisimize yer verdiğiniz ve yapmış olduğunuz yorumlarınız için teşekkür ederiz.

  Kaliteli hizmet anlayışından asla ödün vermeyen Cornelia Hotels Golf & Spa ailesi olarak
  Sizleri tesislerimizde tekrar misafirimiz olarak ağırlamaktan mutluluk duyarız.

  Saygılarımızla ,

  Cornelia Hotels Golf & Spa Yönetimi

  YanıtlaSil
 14. Türkiye'de ki kayak merkezleri ve tanıtımları, kayak otelleri ve fiyatları, kayak merkezi kar kalınlıkları ve kayak hakkında bilmeniz gereken herşey ... http://www.kayakyerleri.com/

  YanıtlaSil
 15. Cornelia Diamond'da ortalikta dolasan kediler var mi? Ozellikle restoran kisminda.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Instagram

Instagram

Twitt'le

Translate

İstatistiklerim


View My Stats